SPOLNOST
Spolnost
Spolni odnos je intimna fizična združitev (občevanje) dveh ali več ljudi, pri kateri pride do draženja spolovil in ki običajno vključuje prodiranje moškega spolnega uda v žensko spolovilo.
Biološka funkcija spolnega odnosa je razmnoževanje in s tem nadaljevanje vrste, a tudi doseganje ugodja. Zato se izraz uporablja tudi širše, za draženje spolovil z drugimi deli telesa (prsti, jezikom ipd.) ali predmeti, ali pa spolno občevanje med človekoma istega spola.
S tujko lahko spolni odnos poimenujemo tudi z besedo seks, ki je izposojenka iz angleščine (izvirno sex), ali latinsko izposojenko koitus (coitus). V vsakdanji rabi s temi izrazi označujemo le občevanje med ljudmi, za ustrezno vedenje pri živalih pa se uporablja izraz parjenje (kopulacija), ki je povečini namenjeno izključno razmnoževanju.
Vrste spolnih odnosov
Vaginalni spolni odnos je najbolj splošno znan spolni odnos. Najpogosteje se ga izvaja tako, da moški s penisom prodre v nožnico ženske.
Analni spolni odnos je zelo pogost pri istospolnih moških spolnih odnosih, kjer penis prodre skozi analno odprtino oz. anus. Pogosto se ga prakticira tudi pri dvospolnih parih. Ob tem spolnem odnosu je priporočljiv lubrikant.
Oralni spolni odnos lahko izvaja tako moški kot ženska. Je način spolnega zadovoljevanja z usti oz. jezikom. VIR
Živila, s katerimi si lahko izboljšamo spolno vzdržljivost in poželenje, strokovnjaki povezujejo z visoko vsebnostjo cinka, minerala, ključnega za pravilno delovanje številnih telesnih funkcij, seveda tudi spolnih. Najdemo ga še v rdečem mesu, morskih sadežih, sezamovih semenih, mandljih, soji, jajcih in obogatenih živilih, kot so na primer žitarice za zajtrk.
Za spolnost je ključnega pomena tudi zdravje srčno-žilnega sistema. Ob boljši prekrvavitvi smo praviloma bolj dovzetni za dražljaje, dobro telesno in kondicijsko pripravljeni smo bolj vzdržljivi. Strokovnjaki za zdravo srce in ožilje priporočajo veliko vlaknin in zdrave maščobe, torej sadje in zelenjavo, ribe in morske sadeže, oljčno olje, avokado, šparglje, jabolka, granatna jabolka, paradižnik, papriko, živila iz polnozrnate moke in različne oreščke, kar v največji meri zajema recimo mediteranska dieta.